کلینیک فیزیوتراپی رادمان

اولین مرکز تخصصی فیزیوتراپی ورزشی شرق تهران

کلینیک فیزیوتراپی رادمان

اولین مرکز تخصصی فیزیوتراپی ورزشی شرق تهران

k:if>
کلینیک  فیزیوتراپی  رادمان

آدرس جدید کلینیک :
تهرانپارس - خیابان رشید - روبروی خیابان 146 - جنب باشگاه ورزشی آهن نورد - پلاک 111

تلفن : 77744911 - 77298005

طبقه بندی موضوعی

میزان گسترش انواع کمر درد در میان مردم

طبق سرویس سلامت ملی، کمر درد در حدود 1.1 میلیون نفر در بریتانیا مبتلا به کمر درد هستند که 95 درصد از آن ها  از کمر درد و مشکلات مربوط به آن رنج می برند. این مشکل برای سرویس سلامت و سرویس های مربوطه در حدود 1 میلیارد پوند در هر سال هزینه دارد.تحقیقات اخیرانجام شده توسط HTA Spotlight نشان می دهد که طب سوزنی می تواند برای درمان کمر درد موثر واقع شده و معرفی این روش از طرف سرویس سلامت ملی می تواند برای بسیاری از بیماران که از بیماری کمر درد، یکی از دلایل عمده مرخصی های شغلی، رنج می برند، مفید و موثر باشد. 

بر طبق نظریه طب چینی در داخل بدن ما نیرویی تحت عنوان انرژی  چی وجود دارد که بر طبق نظر کارشناسان طب سوزنی این نیرو منبع انرژی بدن می باشد. باور آنها این است که جریان چی بصورت هارمونی بدن را سالم می سازد و اگر جریان چی مختل شود موجب بروز درد در بدن می شود. در این هنگام طب سوزنی به کمک فرد آمده و با سوزنهای نازکی که در مریدین ها (کانالهای انرژی) فرو برده می شود این جریان انرژی را اصلاح می نماید و با توجه به نوع کمر درد، نقاطی از بدن را در نظر می گیرد که دردها را کنترل، درمان و کاهش دهد.بعضی از کمر درد ها در یک جلسه از بین می روند و گاهی تا چند جلسه که بستگی به علت ایجاد کمر درد دارد.
در این روزها یک مشکل جسمی مشترک بسیاری از افراد انواع کمردرد است. ممکن است درد کمر بر اثر چیزهای مختلفی چون بد نشستن یا زیاد نشستن و یا اضافه وزن و یا غیره ایجاد شود اما در عین حال چیزهای زیادی وجود دارد که می توانید انجام داده تا کمر دردتان را درمان نمایید. می توانید به کلینیک یا مطب طب سوزنی بروید و آنها می توانند در جهت کمک به شما برای برخورد با این مسئله چندین روش درمانی را به شما توصیه نمایند. اگر چه یکی از روشهای درمانی جایگزین که می توانید از آن استفاده نمایید طب سوزنی سنتی و الکتریکی است.  


نتایج تحقیقات انجام شده در مورد تاثیرات طب سوزنی بر کمر درد

از مراقبت های و روش های درمانی رایج بهتر بوده یا اثری همانند آن ها دارد. به بیمارانی که می خواهند از مصرف دارو های مسکن خود داری کنند، کمک می کند. درکنار روش های معمول درمانی به هنگام زایمان کاربرد دارد، به همراه روش های رایج درمانی در محیط های کاری می تواند مورد استفاده قرار گیرد. طب سوزنی از چندین طریق بر کمر درد اثر می گذارد و درد را کاهش می دهد.این روش رشته های عصبی در عضلات و دیگر بافت ها را تحریک کرده که باعث ترشح اندورفین می شود. این ترکیب شیمیایی، در واقع مسکن طبیعی بدن می باشد. طب سوزنی با تقویت و افزایش آزاد سازی عوامل موثر بر رگ ها و تنظیم سیستم ایمنی بدن، التهاب را کاهش می دهد، طب سوزنی سفتی عضلات و حرکت مفاصل را کاهش می دهد. این کار از طریق افزایش گردش خون و انرژی چی در آن محل انجام می شود. این کار همچنین به از بین بردن تورم و کوفتگی کمک می کند. طب سوزنی با انجام موارد بالا می تواند میزان داروی لازم برای از بین بردن درد را کاهش دهد و یا در مواردی اصلا نیاز نیست. مشخص شده است که طب سوزنی نسبت به روش های درمانی رایج در طولانی مدت از نظر هزینه مقرون به صرفه تر و کاربردی و درمانی است.  


  پیش گیری از بروز کمردرد مزمن با انجام طب سوزنی


زمانی که از مردم تجربه انجام طب سوزنی و علت آن را می پرسیدم، متوجه شدم رایج ترین کاربرد طب سوزنی برای درمان کمر درد بوده است. این موضوع چندان هم غیر منتظره نیست چرا که طب سوزنی در زمینه کاهش درد شهرت داشته و از طرف دیگر کمر درد نیز یکی از شایع ترین درد های بدنی می باشد. 

کمر درد یکی از دلایل اصلی آن است که مردم به دنبال روش های مختلف حفظ سلامتی می گردند. این مساله یکی از عوامل اصلی ناتوانی و علت اصلی مرخصی های استعلاجی بر سر کار در بریتانیا است. 
در بیشتر موارد مردم از درد تحتانی کمر رنج می برند. یکی از دلایلی شایع و علل این گونه درد ها و آسیب ها، کشیدگی (کشیدگی بیش از حد یک یا دو رباط در کمر) و پارگی (پارگی عضلات به علت فشار ناگهانی) می باشد. این آسیب دیدگی می تواند به علت طرز بد قرار گیری بدن یا بلند کردن وزن به شکل نا مناسب اتفاق افتد. 

سیاتیک نیز از دیگر انواع درد های شایع در کمر است. سیاتیک اصطلاحی است که برای توصیف درد هایی که از ناحیه باسن تا پاها گسترش می یابد به کار می رود. این درد با تحریک یک عصب بزرگ تر در مهره انتهای کمر ایجاد شده که به آن عصب سیاتیک می گویند. سیاتیک می تواند به علت کشیدگی رباط، پارگی عضلات و بیرون زدگی دیسک بوجود آید. همچنین در طول دوران بارداری نیز ممکن است کمر درد اتفاق بیفتد که منشا آن می تواند استرس، عفونت ویروسی یا عفونت کلیه ها باشد. تحقیقات نشان می دهند که طب سوزنی می تواند کمر درد را با کاهش درد، بهبود سفتی عضلات، حرکت مفاصل و کاهش التهاب، بهبود دهد. 
توضیحات و راهمایی های انجمن بهداشت ملی و برتری بالینی آمریکا (NICE) در ورد بهترین شیوه درمانی، اکنون به متخصصین انجام 12 جلسه طب سوزنی را برای درد های تحتانی کمر مداوم را توصیه می کند.
هدف طب سوزنی بازیابی جریان انرژی چی در بدن برای افزایش خود درمانی است. روش های مختلفی برای این منظور می تواند به کار گرفته شود. در نتیجه نه تنها از سوزن استفاده شده بلکه بادکش درمانی (ایجاد خلا در یک لیوان برای کمک به آرامش عضلات، بهبود جریان خون و انرژی در بدن) و موکسی باسشن (روش گرم کردن که با سوزاندن گیاهان خاص دارویی در نزدیکی سطح پوست بیمار بر روی یک سوزن یا یک تکه چوب انجام می گیرد)
پیش از شروع درمان کمر درد، دکتر طب سوزنی، کمر و قسمتی از بدن یا مسیر انرژی چی را برای پیدا کردن نقاطی که بیشتر از همه حساس و دردناک هستند با دست بررسی می کند و در آن نقاط سوزن ها را فرو می کند. همچنین می توان از نقاطی در سطح بدن برای درمان استفاده کرد که از محل بروز مشکل و درد دور هستند. این نقاط معمولا بر روی پا یا دست قرار دارند. این نقاط نیز به اندازه دیگر نقاط تاثیر گذار هستند و به خصوص برای درمان کمر درد موثر هستند. همچنین او ممکن است محدودیت های حرکتی و کارهایی که همراه با درد هستند را مورد بررسی قرار دهد. 
بادکش درمانی می تواند به افزایش جریان خون در یک محل و آرام کردن عضلات کمک کند. موکسی باسشن به دلیل تاثیر گرمایی اش به گرم کردن آن منطقه کمک می کند و به خصوص در مواردی که بخشی از بدن به هنگام لمس سرد است، می توانند بسیار موثر باشد. 
در نهایت طب سوزنی نقاط مناسب را برای رفع اصل و ریشه مشکل و هر نوع عدم تعادل بدن را ضعیف تر کرده و آن را برای کمر درد مستعد می سازد، انتخاب می کند. 
این مساله در طب سوزنی بسیار حائز اهمیت است. طب سوزنی و طب سنتی چینی به عنوان روش های کل نگر درمانی تلاش می کنند تمام بدن بیمار را درمان کنند و تنها به رفع علائم ظاهری بیماری بسنده نکنند. طب سوزنی با تمرکز بر رفع علائم و برطرف کردن ریشه اصلی مشکل می تواند نتایج طولانی مدت به همراه داشته و از بروز دوباره کمر درد جلوگیری کند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی