کلینیک فیزیوتراپی رادمان

اولین مرکز تخصصی فیزیوتراپی ورزشی شرق تهران

کلینیک فیزیوتراپی رادمان

اولین مرکز تخصصی فیزیوتراپی ورزشی شرق تهران

k:if>
کلینیک  فیزیوتراپی  رادمان

آدرس جدید کلینیک :
تهرانپارس - خیابان رشید - روبروی خیابان 146 - جنب باشگاه ورزشی آهن نورد - پلاک 111

تلفن : 77744911 - 77298005

طبقه بندی موضوعی

بنابراین اهداف انجام استئوتومی عبارتنداز:
1. اصلاح بدشکلی زانو
2. جابجایی محور وزن از منطقه خراب شده به جای سالم تر یا مرکز زانو
3. افزایش طول عمر زانو
4. در موارد آغاز آرتروز باکم کردن درد وعلایم آزار دهنده.
باید توجه داشت که استئوتومی اگر به موقع انجام گردد میتواند از ایجاد آرتروز وپیشرفت آن جلوگیری گردد وحتی در مواردیکه قبلأ روند آرتروز در یک طرف مفصل آغاز گردیده،نیاز به تعویض مفصل را برای سالیان سال به عقب اندازد.بااین عمل آناتومی زانوی خود فرد حفظ شده که یکی از مزایای آن این است که محدودیت در انجام فعالیتهای فیزیکی نخواهیم داشت وبیمار میتواند پس از انجام این عمل و بهبودی در تمام فعالیتهای ورزشی و تفریحی قبل شرکت کند و هزینه های عمل نیز بسیا کمتر است.
منتهی از معایب آن این است که در موارد پیشرفته تر میزان درصد بی درد شدن غیر قابل پیش بینی است و طبیعتأ کمتراز تعویض مفصل میباشد مگر آنکه در مراحل کاملأ اولیه بیماری ودرد زانو انجام گردد که نتایج کاملأ بهتراست همچنین ریکاوری از عمل، طولانی تر از تعویض مفصل است(به دلیل بی حرکتی وفیزیوتراپی)
امروزه ترجیح برآن است که درافراد مسن تر با بیماری پیشرفته تر از یکی از انواع تعویض مفصل یا تعویض سینی از مفصل استفاده گردد.


روشهای انجام عمل


این عمل به روشهای مختلفی انجام می گردد که شایعترین آن ها closing wedgeوopening wedgeمیباشد
بیشتراین استئوتومی ها در استخوان تیبیا(درشت نی)ومیزان کمتری در استخوان فمور(ران) ودرمواردبسیار خاصی در هردو انجام میگردد.
در نوع closing wedgeیک وج(مثلث)استخوان از زیر قسمت سالم زاو در ساق برداشته وپس از بستن فاصله(gap)، امتداد اندام اصلاح یافته وسپس با یک وسیله فیکس میگردد.(میزان استخوان برداشته شده بسته به اندازه بدشکلی متفاوت است).


در نوعopeninng wedgeدر زیر قسمت آسیب دیده برشی زده میشود وبرحسب زاویه انحراف بین دو قسمت باز وپس از اصلاح امتداد اندام فیکس میگردد.

روشهای فیکس کردن شامل:پلاک،پیچ ،Staple،...میباشدوگاهی از گرافت یا استخوان مصنوعی استفده میگردد.شایان ذکر است که جهت عدم تغیر در بیومکانیک زانو و عدم تغییرات شکل زانو در صورتیکه در آینده نیاز به عمل جراحی پروتز باشد وبلاخره کمی افزایش قد که مورد توجه بعضی بیماران است تکنیکopnening wedgeامروزه طرفداران بسیار بیشتری دارد.
روش تشخیص:معمولاٌبیمارانیکه در معاینه انحراف زانوها به صورت پای پرانتزی یا ضربدری دارند جهت انجام گرافی ایستاده در حال تحمل وزن که در آن گرافی از مفاصل لگن تا مچ پا در یک کلیشه اسکنو گرام انجام گیرد،فرستاده میشود وجراح بارادیولوژیست بارسم خطوطی که محورهای اندام میباشد میزان کجی و بدشکلی اندام را اندازه گیری میکنند.

 

 

چه کسانی برای عمل کاندید مناسبی هستند


بهترین بیماران ،بیماران نسبتاٌ باوزن مناسب،زیر60سال که درد فقط در یک قسمت زانو باشد و ترجیحاٌدرد در زیر کشکک کم باشد.
این درد با ایستادن وفعالیته وراه رفتن زیاد تشدید شود.دامنه ی حرکتی زانو مناسب وحداقل90-100درجه باشد.خم ماندگی ثابت زانو نداشته وترجیحاٌ بیماریهایی مثل آرتریت روماتوئید یا سایر بیماریهای روماتیسمی نداشته باشند. درنهایت مشاوره باپزشک شما بهترین راه حل خواهد بود.
مراقبتهای پس از عمل:
معمولاٌ قبل از عمل مشاوره بیهوشی یا قلب و انجام آزمایشات خاص انجام میگردد.
وپس از عمل جراحی بیماران 1-2روز در بیمارستان میمانند.بسته به نوع وسیله فیکساسیون به مدت یک و نیم ماه از گچ یا شاید بریس (زانو بند مخصوص) استفاده گردد.در روزهای تول از داروهای ضد درد و رقیق شده ی خون اشتفاده گردد. بیمار در طی این مدت میتواند با عصا وبا نگذاشتن وزن کامل روی ندام عمل شده راه برود.بر حسب شغل بیمار،بعضی بیماران باشکل سبک میتوانند چند روز بعد حتی سر کار بروند ولی در مورد کارهای سنگین طبیعناٌ تا 3ماه مشکل خواهد بود. پس از بازکردن گچ(که حدود یک .نیم ماه طول میکشد)فعالیتهای فیزیو تراپی و افزایش دامنه ی حرکتی آغاز میگردد. هرچند در بیمارانی که از روشهای فیکساسیون محکم تر و بریس استفاده شود میتوانند از چند روزپس از عمل فیزیوتراپی وخم و راست کرن زانو آغاز کرد.(که انتخاب آن بسته به سلیقه ی جراح و توضیح آن بری بیمار دارد). فعالیتهای فیزیوتراپی حدود دو هفته ی یک ماه دیگر طول میکشد که بهتراست بیمار در این مدت عصا به عنوان ساپورت داشته باشد. معمولاٌ بیماران پس از این مدت 80-90% بهبودی در 5سال و70-80%طی 10 سال خواهند داشت.مراقبت های پس از جراحی

بسته به وسعت جراحی استئوتومی زانو و توانایی‌های فیزیکی فرد، باید بین 1 تا 1.5 ماه از کراچ (عصای زیر بغل) استفاده شود.


فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی که جهت تقویت پا توسط فیزیوتراپیست تجویز میشود و پیاده‌روی نیز بخش‌هایی از درمان کامل هستند.پیش‌بینی می‌شود که 3 تا 6 ماه بعد از جراحی استئوتومی زانو برای انطباق با حالت جدید و بازگشت به فعالیت‌های روزمره و حتی ورزش کافی است

تمرینات و حرکات اصلاحی


الف) تقویت عضلات داخلی ران و همسترینگ
تمرین اول
 مانند شکل به پهلو دراز بشکید و سر را روی آرنج قرار دهید پای بالایی را روی صندلی قرار دهید تا پای پایینی بتواند به سمت بالا حرکت کند . حال پای زیرین را ۱۰ بار بالا آورید و هر بار ۱۰ ثانیه نگه دارید. برای اینکه بتوانید این تمرین را بیشتر بر روی بخش داخلی همسترینگ متمرکز کنید بهتر است کمی بسمت جلو یا شکم متمایل شوید تا بیشتر سمت داخل و خلفی ران در هنگام بلند کردن پا فعالیت نماید.تمرین دوم
 به پشت دراز بکشید و پای راست را بالا بگیرید در حالی که  زانوی پای چپ ۹۰ درجه خم شده و روی زمین است . باند کشی را از وسط پای راست برده عبور دهید و با دست راست  دو سر باند کشی را بگیرید. تمرین سوم
در این تمرین برای کشش بخش داخلی ران و همسترینگ نشسته و پاها را تا جایی که ممکن است از هم باز کنید و دست ها را در مقابل روی زمین بگذارید . سپس به جلو کاملا خم شوید . آرنج ها را روی زمین بگذارید . ۶ -۵ ثانیه توقف کرده و سپس بلند شوید.ب) تقویت عضله واستوس مدیالیس


این عضله بخشی از عضله چهار سر ران است که در شکل زیر نشان داده شده است.

 

 
برای تقویت واستوس مدیالیس مانند شکل بنشینید و یک زانو را خم کنید . پای هدف را دراز کنید.پشت زانو را به زمین یا یک پد کوچکی بفشارید . ۱۰ ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید.
این تمرین را ۱۰ بار تکرار نمایید.

 

 


ج) تقویت مجموعه عضلات کوادری سپس یا چهار سر ران


مانند شکل به دیوار تکیه دهید و دست ها را روی کمر بگذارید . یک توپ در بین زانوها قرار دهید و آن را بفشارید . سپس تا ۳۰ تا ۹۰ درجه خم شوید و دوباره به حالت اول باز گردید.

 یادآوری میشود قبل از انجام این تمرینات با فیزیوتراپیست مشورت کنید.کلینیک رادمان با افتخار اعلام میدارد به عنوان اولین مرکز تخصصی منطقه ، خدمات فیزیوتراپی ، طب سوزن درمانی ، ماساژ درمانی و حرکات اصلاحی را در بالاترین کیفیت و بهترین خدمات در محیطی آرام و خانوادگی جهت درمان و یاری بیماران و مراجعین عزیز ارئه گر میباشد کافیست  یکبار امتحان کنید.

سلامتی و آرامش را با ما تجربه کنید

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی