کلینیک فیزیوتراپی رادمان

اولین مرکز تخصصی فیزیوتراپی ورزشی شرق تهران

کلینیک فیزیوتراپی رادمان

اولین مرکز تخصصی فیزیوتراپی ورزشی شرق تهران

k:if>
کلینیک  فیزیوتراپی  رادمان

آدرس جدید کلینیک :
تهرانپارس - خیابان رشید - روبروی خیابان 146 - جنب باشگاه ورزشی آهن نورد - پلاک 111

تلفن : 77744911 - 77298005

طبقه بندی موضوعی

فیزیوتراپی بعد از شکستگی مچ دست

سه شنبه, ۱۸ خرداد ۱۳۹۵، ۰۶:۲۵ ب.ظ

سه نوع شکستگی استخوان وجود دارد:

•    نوع 1: شکستگی «بدون جابجایی» که در آن استخوان شکسته شده اما هنوز در وضعیت طبیعی خود قرار دارد.
•    نوع 2: در این نوع شکستگی یک طرف استخوان شکسته شده تغییر جهت داده و از وضعیت طبیعی خود خارج می‌شود.
•    نوع 3: این جدی‌ترین نوع شکستگی است زیرا در آن استخوان از چند جا می‌شکند.
معمولاً، نوع 1 و 2 شکستگی بدون جراحی قابل درمان هستند، اما شکستگی‌های نوع 3 عموماً به عمل جراحی نیاز دارند.
 
شکستگی


نقش فیزیوتراپی در درمان شکستگی استخوان چیست؟

 

بدون شک مهمترین قسمت درمان شکستگی ها توانبخشی یا Rehabilitation آن ها است. در اغلب شکستگی ها نیازی به جا اندازی  وجود ندارد. در اغلب شکستگی ها نیازی به بی حرکت کردن وجود ندارد ولی در همه شکستگی ها باید بازپروری انجام شود و نتیجه درمان بطور مستفیم متاثر از نتیجه بازپروری است.

 

توانبخشی یا فیزیوتراپی چگونه انجام میشود؟

 مرحله توانبخشی بلافاصله پس از شروع درمان شکستگی آغاز میشود. هدف از توانبخشی دو چیز است. اول اینکه کارآیی اندام را تا حد ممکن حفظ کنیم و مانع از کاهش کارآیی آن در طول مدت درمان شویم و دوم اینکه وقتی شکستگی در حال  جوش خوردن است سعی کنیم کارآیی از دست رفته آنرا به آن برگردانده و کارکرد Function آنرا به وضعیت قبل از شکستگی برگردانیم. برای توانبخشی، بیمار باید تحت نظر یک فیزیوتراپیست کارآزموده باشد مگر در شکستگی های جزئی که با آموزش، خود بیمار میتواند اقدامات مورد نیاز را انجام دهد. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت نحوه انجام فیزیوتراپی است.

مهمترین قسمت توانبخشی که زیر نظر یک متخصص فیزیوتراپی انجام میشود انجام انقباضات عضلانی، حرکات اندام و نرمش های لازم است. متخصص فیزیوتراپیست این حرکات را به بیمار آموزش داده و آنها را در کلینیک فیزیوتراپی انجام میدهد ولی قسمت اعظم کار باید به توسط خود بیمار و در منزل انجام شود.

اشتباه بزرگی که در اکثر بیماران وجود دارد اینست که توانبخشی را متخصص فیزیوتراپی و در کلینیک فیزیوتراپی انجام میدهند. این فکر مطلقا اشتباه بوده و پیروی از آن موجب مشکلات جبران ناپذیری برای بیمار میشود. قسمت عمده توانبخشی ، انجام حرکات و نرمش های مخصوص است و وظیفه متخصص فیزیوتراپیست آموزش آنها به بیمار بوده و وظیفه بیمار انجام آن نرمش ها بطور مکرر و مداوم در منزل است. تنها انجام مداوم نرمش ها است که میتواند تضمین کننده یک بازپروری مناسب و بدست آوردن یک نتیجه مناسب از درمان شکستگی باشد.

کلینیک فیزیوتراپی رادمان در راستای آموزش صحیح بیماران و راحتی انجام تمرینات در منزل برای اولین بار تمرینات را به صورت تصویری و توضیحی برای بیماران عزیز از طریق پرینت یا ایمیل و یا تلگرام ارسال مینماید.

بیمار باید از اندام درمان شده اش مانند قبل از شکستگی استفاده کرده و آن را در فعالیتهای روزمره بکار گیرد مگر کارهای خاصی که پزشک آنها را ممنوع کرده باشد.

بازپروری بعد از درمان باز شکستگی چگونه است؟

وقتی که شکستگی بیمار به وسیله جراحی و با استفاده از ایمپلنت هایی مثل پیچ، پلاک یا نیل بیحرکت و فیکس شده است بیمار باید هر چه زودتر حرکات تمامی مفاصل اندامش را شروع کند. دیر شروع کردن این حرکات موجب خشک شدن مفصل میشود. این حرکات دو دسته اند. دسته ای از حرکات بصورت غیر فعال یا پاسیو Passive انجام میشوند. به این معنا که خود بیمار مفصل را با قدرت عضلات اطراف آن حرکت نمیدهد بلکه مفصل را با دست گرفته و آنرا خم و راست میکند و یا فرد دیگری مفصل او را خم و راست میکند. دسته ای دیگر از حرکات بصورت فعال یا اکتیو Active انجام میشوند یعنی بیمار با استفاده از قدرت عضلات اطراف مفصل، آن مفصل را خم و راست میکند.

به تدریج که حرکات مفصل به وضعیت مطلوبی رسید بیمار با اضافه کردن وزنه هایی به اندام، سعی در انجام نرمش هایی برای افزایش قدرت عضلات اطراف شکستگی میکند. هرچه قدرت عضلات اطراف شکستگی بیشتر باشند شکستگی زودتر جوش میخورد.
غفلت از حرکات لازم برای بازپروری اندام شکسته شده موجب افزایش تورم اندام، کاهش قدرت عضلانی و از همه بدتر محدود شدن حرکات مفصلی در اندام شکسته شده گشته و میتواند عوارض جبران ناپذیری را بدنبال داشته باشد.

فیزیوتراپیست برای کنترل درد و تورم دستتان، از یکی از درمان‌های تسکینی  گرم یا سرد یا تحریک الکتریکی استفاده می‌کند.
فیزیوتراپیست ، برای جلوگیری از ناتوانی دراز مدت شما کارهای زیادی انجام می‌دهد، از جمله:
•    برگرداندن دست به سطح خوبی از آمادگی
•    بازیابی کامل حرکت و قدرت مچ دست به شکلی بی‌خطر، در خلال دوره بهبود
•    ارزیابی شکستگی برای اطمینان از اینکه می‌توانید بدون هیچ خطری به فعالیت‌های کاری و خانگی قبلی‌تان برگردید.
•    هدایت شما برای یک بازگشت بی‌خطر به ورزش و سایر فعالیت‌های قبلی (بازگشت زودهنگام به فعالیت‌ها بعد از یک شکستگی ریسک یک شکستگی دیگر را بالا می‌برد)
•    توصیه به استفاده از تجهیزات حفاظتی، مثل محافظ مچ دست، برای استفاده در حین ورزش


تمرینات ورزشی

کشش به حالت دعا 

1


بایستید، کف دست‌هایتان را به هم بچسبانید و آرنج‌هایتان را کاملاً از یکدیگر باز کنید. به آرامی مچ دستتان را پایین بیاورید تا اینکه کشش را احساس کنید. 5 ثانیه نگه‌دارید و به آرامی وضعیت اولیه برگردید.

خم و راست کردن مچ دست

2
 
در حالی که ساعدتان را روی میز گذاشته‌اید و مچ دستتان از لبه آن آویزان است، مچ دست را آن‌قدر روبه پایین خم کرده تا کشش را حس کنید. 5 ثانیه نگه‌دارید و به آرامی به وضعیت اولیه برگردید. مچ را آن‌قدر به طرف بالا خم کنید تا کشش را حس کنید. 5 ثانیه نگه‌دارید و به آرامی به وضعیت اولیه برگردید.

خم کردن مچ به طرفین
 

3
در حالی که ساعدتان را روی میز گذاشته‌اید و مچ دستتان از لبه آن آویزان است، مچ دست را به‌آرامی به یک سمت خم کنید. 5 ثانیه نگه‌دارید و به آرامی به وضعیت اولیه برگردید. مچ را به سمت دیگر خم کنید. 5 ثانیه نگه‌دارید و به آرامی به وضعیت اولیه برگردید.

باز و بسته کردن انگشتان
 4

انگشتان دست را تا حد ممکن باز و کشیده کنید. 5 ثانیه نگه‌دارید. تا حد ممکن محکم مشت کنید. 5 ثانیه نگه‌دارید.

کشش فلکسور مچ
 5

در حالی که بازو و ساعدتان روی میز قرار گرفته، مچ دستتان از لبه میز آویزان است و آرنجتان هم صاف است، به آرامی مچ دست آسیب‌دیده را بگیرید و آن‌قدر به سمت بالا خم کنید که کشش را حس کنید. 5 ثانیه نگه‌دارید و به وضعیت اولیه برگردید.

کشش اکستانسور مچ

ن
 
در حالی که بازو و ساعدتان روی میز قرار گرفته، مچ دستتان از لبه میز آویزان است و آرنجتان هم صاف است، به آرامی مچ دست آسیب‌دیده را بگیرید و آن‌قدر به سمت پایین خم کنید که کشش را حس کنید. 5 ثانیه نگه‌دارید و به وضعیت اولیه برگردید.

چرخاندن ساعد رو به بالا و پایین

ئ
 
دستتان را کنار بدنتان نگه‌داشته و کف دستتان را به حالت کشیده و روبه پایین نگه‌دارید، کف دستتان را روبه بالا بچرخانید تا جایی که کشش را حس کنید. 5 ثانیه نگه‌دارید و به آرامی کف دست را روبه پایین بچرخانید تا جایی که کشش را حس کنید. 5 ثانیه نگه‌دارید و به وضعیت اولیه برگردید.نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی